شنبه بیست و چهارم مهر ماه

امینی: کرونا تجربیات و مهارت های ما را افزایش داد

مجمع انتخابات ریاست هیات ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا استان مرکزی 29 مهرماه 1399 برگزار شد، مجمعی که در آن دکتر کیانوش امینی به عنوان رییس هیات انتخاب و برای 4 سال سکان هدایت ورزش بیماران خاص و پیوند اعضای استان مرکزی را بر دست گرفت.به رسم گفت و گو با روسای هیات های استانی این بار به استان مرکزی رفتیم و با دکتر امینی گفت و گویی را انجام دادیم که در ادامه می خوانید:

خانم امینی درابتدا خودتان را معرفی کنید تا به سووال های بعدی برسیم.

کیانوش امینی هستم و در سال 1359 در شهر اراک به دنیا آمدم، مدرک دکترای روانشناسی دارم و ۱۸ سال است که سابقه کار تخصصی و اجرایی داشته و ۷ سال هم سابقه مدیریت در سازمان بهزیستی را دارم. متاهل هستم و یک پسر ۱۳ ساله دارم که در رشته تنیس و شنا فعالیت می کند و مقام هایی را نیز به دست آورده که امیدوارم در ادامه زندگی موفق باشد.  

کیانوش امینی از چه زمانی ورزش را شروع کرد؟

من از کودکی ورزش را شروع کردم اما از 11 سالگی در رشته های بدمینتون، شطرنج و سوارکاری موفق به کسب مقام شدم.

و چه شد که به خانواده ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا وارد شدید؟

از دوره دکترا که در اصفهان مشغول به تحصیل بودم رویکردهای مختلف درمان روانشناختی را بر روی بیماران خاص کار می‌کردم و اثر بخشی این موضوع را بر روی این عزیزان دیدم. بعد سالها احساس کردم مهمتر از مباحث جسمی برای ورزش این بیماران، موضوعات روانشناختی هست و روی این موضوع کار کردم و همین باعث شد به اصرار ورزشکاران برای این هیات پیش قدم شوم و مهرماه سال جاری پس از رای گیری و اتخاذ اکثریت آرا ریاست این هیات را برعهده گرفتم. البته باید به یک نکته مهم اشاره کنم، ورزشکاران فدراسیون بیماران خاص و پیوند اعضا و هیات های استانی بیشتر از سایر قهرمانان تلاش می کنند تا به مدال و موفقیت برسند، این عزیزان از یک سو باید برای موفقیت بجنگند و از سویی دیگر باید مراقب وضعیت بیماری، جسم و روح خود باشند که هماهنگی این مساله کار سختی است اما می بینیم که از عهده این کار برآمده و این ارزش موفقیت و تلاش های آنان را دو چندان می کند.

وضعیت ورزش بیماران خاص استان را چطور ارزیابی می کنید؟

استان دارای ورزشکاران و قهرمانانی در سطح کشوری و جهانی است اما باید تعداد این ورزشکاران را افزایش داد. ما به دنبال آن هستیم تا در هیات، استعدادیابی را انجام دهیم و با همکاری انجمن بیماران خاص و پیوند اعضای استان این مساله را پیگیری کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. به نظر من باید پشتوانه سازی مناسبی برای رده های مختلف تیم ملی ایجاد کرد تا ورزش استان همواره در راه رشد و ترقی باشد.

در دوران ورزشی خود تجربه شیرین یا تلخی هم داشتید؟

بله، دوران ورزشی با خاطرات مختلفی همراه است. یکی از بهترین خاطرات ورزشی من قهرمان استانی در رشته شنا و رتبه چهارمی کارمندان کشور در شطرنج بود و البته تلخ ترین آن هم افتادن از اسب حین سوارکاری بود.

به عنوان فردی که سال ها در حوزه علم و دانش کار کردید ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا را چگونه ترسیم می کنید؟

به نظر من ورزش مهمتر از هرچیز عزت نفس و اعتماد به نفس افراد را بالا می برد و این افراد فعل توانستن را صرف خواهند کرد. ‌این امر به سایر بخش‌های زندگی آن ها تسری پیدا می‌کند و به این باور می رسند که بیماری آن ها را محدود نخواهد کرد و یک تفاوت است نه محدودیت یا معلولیت.

و تفاوتی در میان ورزشکاران ایرانی و غیرایرانی می بینید؟

از نظر استعداد، پشتکار و باور به موفقیت، ورزشکاران ما بی نظیر هستند ولی امکانات ویژه و اعتبار مالی آن طور که باید باشد نیست، البته این مساله فراتر از ظرفیت و توانمندی فدراسیون است و نیازمند حمایت بخش ها ، سازمان ها و نهادهای دیگر است. به نظر من اگر از نظرمالی هیات های استانی تامین باشند می توانیم شاهد رشد بی نظیری باشیم البته صرفا نباید ورزش قهرمانی در این هیات و فدراسیون مد نظر قرارگیرد توجه به ورزش همگانی و رصد استعدادها نیز باید در راس برنامه ها قرارگیرد. شاید اگر تفاهم نامه هایی در سطح کلان میان فدراسیون ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا با سایر فدراسیون ها منعقد شود کار هیات های استانی بسیار راحت تر باشد و بتوانیم از ظرفیت های دیگر ورزشی نیز استفاده کنیم. از طرف دیگر باید به فکر تربیت نیروهای اختصاصی به ویژه مربی برای ورزش بیماران خاص باشیم تا شرایط را به خوبی درک کرده و در موفقیت ها کنار ورزشکاران باشد.

شرایط ورزشکاران هیات این روزها چگونه است؟

ورزشکاران حرفه ای استان در سطح خوبی قرار دارند ولی باید تعداد آنها افزایش داد، ما باید برنامه ریزی داشته باشیم و هدفمند گام برداریم تا بتوانیم به موفقیت برسیم. همانطور که گفتم اول باید استعدادیابی کرد و بعد در راه موفقیت گام برداشت.

و دوران کرونایی چگونه گذشت؟

کرونا یک موقعیت است که باید با آن کنار آمد البته این موضوع اتفاق نمی فتد مگر با کسب مهارت، بدون مهارت نمی توانیم از موقعیت های جدید به خصوص شرایط بحرانی عبور کرد و این اتفاق ها باعث می شود تجربیات و مهارت های مختلفی را تجربه کنیم. هر چند امیدوارم شرایط هر چه زودتر به وضعیت عادی بازگردد و زندگی دوباره رنگ و بوی قبل را به خود بگیرد. 

با ورزشکاران استانی در این مدت ارتباطی داشتید و وضعیت آنها را پیگیری می کردید ؟

با آموزش مهارت های زندگی به استقبال شروع تمرین های ورزشی رفتیم و در تعدادی از ورزش ها زمان اختصاصی برای ورزشکاران گرفتیم تا در فضایی امن ورزش کنند. از طرفی برای برخی هم مربی خصوصی گرفتیم تا از برنامه ها عقب نمانند.

و آینده ورزش بیماران خاص را چطور می بینید؟

آینده ورزش بیماران خاص به نظر من روشن و درخشان است و هرچه جلوتر می رویم جایگاه این فدراسیون و هیات ها بسیار خاص تر و پر رنگ تر می‌شود و قاعدتا ورزشکاران نیز جایگاه واقعی خود را پیدا می کنند.

به عنوان فردی که سابقه کار علمی دارید بهترین زمان و شرایط برای پرداختن به ورزش بیماران خاص و پیوند اعضا چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شروع ورزش باید با نظر پزشک صورت گیرد به طوریکه ورزش مشکلی را برای این افراد ایجاد نکند البته مثل افراد معمولی باید ورزش های عمومی و همگانی از سنین کودکی آغاز شود و برای حرفه ای شدن با مشاوره پزشکی و روانشناسی قدم به قدم جلو رفت.

استان مرکزی در چه رشته هایی مستعدتر است؟

در رشته های دوومیدانی، شطرنج، اسکواش و تنیس روی میز بیشتر از سایر رشته ها دارای ورزشکار و قهرمان هستیم باید بگویم خانم ها از برنامه های ورزشی استقبال بیشتری دارند. البته فضای ورزشی اختصاصی برای این ورزشکاران در استان وجود ندارد و از امکانات دولتی و ظرفیت سایر هیات ها استفاده می‌ کنیم.

و به عنوان یک ورزشکار چهره ورزشی محبوب شما کیست؟

بهترین چهره ورزشی از دید من رافایل نادال تنیسور اسپانیایی و سعید معروف والیبالیست کشورمان است.

و چه چیزی کیانوش امینی را خوشحال و چه عاملی باعث ناراحتی او می شود؟

شاد بودن و شاد زیستن را خیلی دوست دارم و بی عدالتی  به شدت من را ناراحت می‌کند.

و برای سووال پایانی غذا، رنگ و ماشین مورد علاقه شما؟

آلبالو پلو را در بین غذاها بیشتر می پسندم، رنگ مورد علاقه من قرمز است و ماشین محبوبم  پرادو، البته الان یک پژو ۲۰۷ دارم که ماشین خوبی است و دوستش دارم.  

و سخن پایانی

 امیدوارم سال جدید برای همه مردم ایران سالی سرشار از موفقیت و سربلندی باشد و همواره در خوشی و سلامتی باشند.